VLTAVA - Spass Muss Immer Sein

LP Vinyl

799,00 Kč

Vltava – Spass Muss Immer Sein

Label: 100PROmotion – 100P057

Format: Vinyl, LP

               Vinyl, LP, Single Side

Country: Czech Republic

Released: Sep 21, 2022

Style: Alternative Rock


A1 Smutnej Pták Nad Krajem 2:54

A2 Do Vody Dál! 4:33

A3 Hebké Malé Rukavice 3:13

A4 Láska Je Věž Letmá 4:07

A5 Tati, Haló! 3:12

B1 Vítr 3:13

B2 Zahrada 3:01

B3 Veršuje Ležel, Veršuje Želel 3:46

B4 Zlata Světel Záře 3:34

B5 V Lese Se Svítí 4:08

C1 Splnící Pero 3:00

C2 Pouto 4:32

C3 Slunce Starej Náčelník 3:24

C4 Goodbye Smutku 2:51

C5 Motýl 1:38

C6 Spass Muss Immer Sein! 5:03


Bass Guitar, Backing Vocals – Tomáš Uhlík

Design – Aleš Najbrt

Drums, Backing Vocals – Ondřej Pomajsl

Guitar – Lukáš Martinek (tracks: A1, B1 to B3, C2, C6)

Guitar, Lead Vocals, Kazoo, Jew's Harp – Robert Nebřenský

Keyboards, Backing Vocals – František Svačina

Percussion – Lukáš Martinek (tracks: B1, B5, C1, C3), Michal Šindelář (tracks: B1), Michito Sanchez (tracks: C4)

Saxophone, Flute, Clarinet – Ondřej Klímek

Vocals – Lukáš Martinek (tracks: C6)

Voice [Recituje] – Pavol Herman (tracks: A2, C6)


Informace o albu

Spass muss immer sein hlásá názvem nového alba hudební skupina Vltava. Kapela zpěváka, kytaristy a herce Roberta Nebřenského vydává po šesti letech novou desku. Sedmému studiovému počinu a jeho schopnosti pobavit nepřekáží ani přítomnost vážnějších témat.

"Album - přes jistou zábavnost - nabízí případným zájemcům také hloubku. Najdete zde písně inspirované dětstvím, vzpomínkou na dětství, láskami, písně inspirované otcovstvím a také synovstvím, jestli mohu použít takové slovo. Všechny mají svůj odraz v životě, v zážitcích a pocitech, které jsou mnoha lidem společné. Jsou tam popisy dějů z minulosti či budoucnosti, skladby si spolu povídají a předávají si motivy jako míčky. Ve všech případech jde o svěděctví destilovaná do hlubinné radosti," říká o námětech koncepční nahrávky Robert Nebřenský.

Nebřenský je autorem hudby a textů, výjimkou je skladba Pouto, v níž vzdává hold básni maďarského spisovatele Jánose Pilinszkého. Aranžmá šestnácti skladeb tvořila celá kapela postupně od ledna roku 2018. První vlaštovkou tvůrčího procesu byla Zahrada. "Tehdy jsme ještě netušili, jaká dobrodružství nás čekají," popisuje období Nebřenský, "stal se však zázrak, který už přijímáme jako přirozenou součást skutečné tvorby - nápady se začaly samy slétat jako ptáci. Jakoby je se všemi vůněmi prapodivných nočních květů lákala ta naše prvotní Zahrada. Postupně nám do ní přistálo pestré hejno."

Za svou více než pětatřicetiletou existenci se Vltavě podařilo kombinací poetických textů a instrumentální žánrové rozmanitosti stvořit hudební styl, k němuž lze jen těžko zařadit další umělce.

"Proč ten německý název? Původně byl pouze částí textu Tati, haló!, v němž se kromě češtiny objevuje slovenština, němčina a maďarština. Píseň tak mimoděk připomíná naše monarchické kořeny a rovněž cosi z rozšafné švejkovské atmosféry, která je součástí našeho světa dosud. Název Spass muss immer sein vymezuje prostor celého alba a vytváří k jednotlivým tématům odlišný druh napětí, nese s sebou mnoho vrstev a ke každé z písní zaujímá jiný a také proměnlivý vztah," vysvětluje Nebřenský.

Album nahrával a míchal kytarista a producent Lukáš Martinek ve studiu Svárov, hudební produkce se ujal spolu s Nebřenským. Vizuálního zpracování Spass muss immer sein se chopil grafický designér Aleš Najbrt, za použití fotografie básnířky Lenky Faltejskové. Deska vychází u českého vydavatelství 100PROmotion na CD, dvoj-vinylu a digitálně. Její vznik podpořili fanoušci v crowdfundingové kampani.

Formace hraje ve složení kytaristy a zpěváka Roberta Nebřenského, klávesisty Františka Svačiny, baskytaristy Tomáš Uhlík, bubeníka Ondřeje Pomajsla a Ondřeje Klímka hrajícího na saxofon, flétnu a klarinet.