Various ‎– Antologie Moravské Lidové Hudby CD8: Smrti, Milá Smrti

CD

249,00 Kč

Various ‎– Antologie Moravské Lidové Hudby CD8: Smrti, Milá Smrti

Label: Indies Scope ‎– MAM 589-2

Format: CD, Album

Country: Czech Republic

Released: 2018

Style: Folk, World, & Country


1 Chvala Bohu, Že Sem Sa Narodil

2 Byltě Jeden Člověk

3 Šak Si Ty Lem Sliovičko Dobrý Lék

4 Byly Čase, Byly

5 Keby Sem Umreła V Pátek Odpoledne

6 Kdo Se V Pátek Roznemůže

7 Złá Zpráva Sa Hned Roznésła

8 Když Já Si Vzpomenu Na Svého Tatíčka

9 Smutná Noc

10 Čakal Som Ťa, Milá

11 Ze Zemi Sem Na Svět Prišéł

12 Bože Můj, Otče Můj Umrem, Umrem Já, Bídný Žebráč

13 Éj, Kamarádi Moji

14 Můj Starý Tatíčku

15 Aj Juž Ho Vezó Zelenó Mezó

16 Na Světě Je Šecko Márné

17 Kdybych To Byl Dříve Věděl

18 Včéra Umreła Dudovi Žena / Už Umreł Ten Kovár

19 Padá Listí, Padá

20 Umreli Ně Tatíček

21 S Panem Bohem, Idem Od Vás

22 Chvała Bohu, Že Sem Sa Narodił Ii.

Info Supraphon:

Výpravná edice Antologie moravské lidové hudby počátku 21. století končí své putování osmým dílem s názvem Smrti, milá smrti. Funerální tematika v moravské lidové písni je zachycena ve 22 písních z toho 17 je nahraných exklusivně pro Antologii a některé se na CD objevují úplně poprvé. Stejně jako další jednotlivé díly kompilace je i tady CD doplněno rozsáhlou legendou a bookletem s průvodním slovem a s překladem do angličtiny, které napsal Jiří Fiala a Marie Sobotková. Album je zabaleno v samostatném papírovém digipacku s 28 stránkovým bookletem.

Poslední osmý díl symbolicky uzavírá celý projekt a věnuje se tématu, které bývá v poslední době mediálně vytěsňováno z našeho života. CD 8 "Smrti, milá smrti" přináší písně o umírání jako přirozené součásti našeho života. Najdeme na něm písně, ve kterých se loučíme se životem, též písně funerální ve kterých truchlíme nad smrtí rodičů nebo se zpívají nad rakví. Nechybí i písně s tzv. černým humorem. Většina těchto písní pochází z Horňácka, kde byly i nově nahrány, některé úplně poprvé. Vracíme se tak symbolicky k prvnímu dílu Antologie, který byl věnován tomuto folklórně bohatému regionu Moravy.

Od prvního dílu antologie je záměrem pokusit se o reflexi současné podoby lidového muzicírování. Zpočátku s orientací na různé moravské folklórní regiony a reprezentativní výběr kapel a zpěváků, jež výrazně přispívají k zachování autentické podoby hudebních tradic dané oblasti. Pak se ale ukázalo, že plánovaný rozsah alespoň zevrubnému pokrytí nestačí že i přes velkou snahu a maximální naplnění všech 4 CD, nám zůstala řada stěžejních písní z bohatého moravského lidového archívu, které se již na CD nevlezly. Rozhodli jsme se tedy pokračovat a vytvořit tematické kompilace s vánočními, svatebními nebo verbířskými písněmi. Nyní posledním dílem celý projekt uzavíráme a naplňujeme do logického celku.