The WIZ - ČARODĚJ

DVD

199,00 Kč

Muzikál The Wiz (Čaroděj) z roku 1978 je velkolepým barevným muzikálovým kaleidoskopem, vzdávajícím hold spisovateli L.F. Baumovi a jeho klasickém pohádkovému příběhu. Režisér S. Lumet zasadil prolog příběhu místo slunného Kansasu do newyorské čtvrti Harlemu a do drtivé většiny rolí obsadil herce a zpěváky zejména afroamerického původu. Místo copaté Dorotky dostala přednost zpěvačka Diana Ross a roli strašáka získal Michael Jackson.
Samotná země Oz působí jako postmodernistický temný svět: graffiti, skládky, tovární haly, rozbité kolotoče, tajemné metro atd. Sledujeme tak cestu Dorotky s jejími nově nabytými třemi přáteli a malým psíkem po žluté stezce až do Smaragdového města k Velkému čaroději, za zvuků moderní hudby Quincyho Jonese a zajímavých tanečních kreací. (csfd.cz)

Snímek představuje konec éry blaxploitation, při čemž je současně jejím vrcholem i pádem. Jako afroamerickou antitezi ke klasickému dílu bílé Ameriky "Čaroděj ze země Oz" (1939) ho lze vnímat coby meta-emancipační dílo. Zatímco bílá Dorotka v ideologicky zvráceném finále poznává, že nejlépe je doma a správné americké děvče by nemělo ani pomýšlet na to, že by vykročilo z domu, její afroamerická jmenovkyně naopak fantaskní cestou překonává strach z opuštění bezpečí rodiny a komunity, při čemž poznává, že ať jde kamkoli své kořeny si ponese v srdci s sebou. (jiří flígl)

USA, 1978, 134 min
Režie: Sidney Lumet
Předloha: L. Frank Baum (kniha)
Kamera: Oswald Morris
Hudba: Quincy Jones
Hrají: Diana Ross, Michael Jackson, Lena Horne, Richard Pryor, Robin Givens, Janet Wright, Willie C. Carpenter, Quincy Jones

The Wiz Official Trailer

České titulky