OZRIC TENTACLES ‎– Paper Monkeys

Vinyl LP

899,00 Kč

Ozric Tentacles ‎- Paper Monkeys

Label:Madfish ‎- SMALP979

Format:2 × Vinyl, LP, Album

Released:03 Oct 2011

Style: Psychedelic Rock, Electronic


A1 Attack Of The Vapours

A2 Lemon Kush

A3 Flying Machines

B1 Knurl

B2 Lost In The Sky

C1 Paper Monkeys

C2 Plowm

D1 The Will Of The Wisps

D2 Air City


Bass - Brandi

Drums, V-Drums, Percussion - Oli

Guitar, Synthesizer - Ed

Keyboards, Synthesizer, Sampler - Silas

Written By - Ed Wynne

Britské uskupení semknuté kolem dnes již jediného původního člena, multiinstrumentalisty Eda Wynnea, lze považovat v současnosti za jedno z nejvíce opomíjených. Historie OZRIC TENTACLES sahá až hluboko do osmdesátých let, kdy jejich první, v té době ještě kazetové nahrávky, kolovaly mezi hudebními fajnšmekry a díky činorodé koncertní aktivitě se skupina stala senzací "ostrovního" rockového undergroundu. Její první oficiální počiny si vydobyly neochvějný kultovní status v rámci alternativní hudební scény a ačkoliv se jich v součtu celosvětově prodalo přes milion kusů, skupina vždy zachovala přízeň nejen minoritní subkultuře, nýbrž též nezávislým labelům. Ostatně, jejich svébytná fúze ryze instrumentálního prvojakostního psychedelického rocku s elektronickou hudbou, vycházející z té nejlepší syntezátorové staré školy, jež ve výsledku zněla jako pořádně "zhulená" srážka PINK FLOYD a TANGERINE DREAM, by v mainstreamu působila jednoduše nepatřičně.

OZRIC TENTACLES svůj specifický lektvar kuchtí dle původních ingrediencí dodnes, ale kdo by jim to vlastně zazlíval? Kapela působila jako zjevení na přelomu osmdesátých a devadesátých let a dá se říci, že svou nadčasovost nyní dokonale zúročuje. Pokud o jiných "indie" interpretech můžeme konstatovat, že se snaží naskočit na dnes toliko populární vlak všemožných žánrových fúzí, retrospektivního ohlížení se ke kořenům poctivé progresivní rockové muziky či ryze instrumentálního post-rocku, Wynneho dnes již rodinný klan (krom manželky Brandi v sestavě figuruje i jeho syn Silas) zastává funkci jeho strojvůdce.

Již při pohledu na opět tradičně surrealistický přebal a "hipísácky" ujetý název alba "Paper Monkeys" je jasné, že Ed Wynne a spol. neponechali nic náhodě. Ostatně, lze ještě někam manévrovat v natolik specifickém hudebním vyjádření, které v sobě absorbuje to nejlepší z tradiční rockové a elektronické studnice? Navíc i po bezmála třiceti letech na scéně z nahrávky čiší mladický entuziasmus, kytarové vyhrávky nepostrádají onu důvěrně známou spacerockovou rozmáchlost, rytmika, opět strojově přesná, více než cokoliv jiného evokuje transovní beaty nějaké psytranceové párty a v neposlední řadě si dosytosti vychutnáme rafinované a současně chytlavé samply či syntezátorové arpeggio kouzlení. Díky nesmírně promyšlené hudební mixtuře nemůže být zklamán žádný neohipie, ani nadšenec do všeho progresivního a určitě si své najdou i milovníci relaxačních etno či worldmusic rytmů.

Přestože na první poslech může album "Paper Monkeys" připomínat poměrně ujetý galimatyáš motivů a žánrových odboček, ve výsledku působí velmi odzbrojujícím a, jak jsem podotkl výše, až relaxačním dojmem, chtělo by se říci jako výtečná muzikoterapie. O produkci a hráčských výkonech se zmiňovat netřeba, OZRIC TENTACLES patří v tomto aspektu jednoznačně mezi světovou špičku, snad bych jen uvedl, že oproti minulosti deska vyzní poněkud více synteticky, ve smyslu masivnějšího nasazení programování a rozličných samplů. Možná si v tomto ohledu trochu více prostoru usurpoval Edův syn Silas.

Závěrem musím ocenit minimálně fakt, že přestože "Paper Monkeys" nese pořadové číslo čtrnáct v rámci rozsáhlé kapelní diskografie, zní překvapivě svěže, sálá z něj kompoziční důvtip a vitální instrumentace. Zároveň Britové nahráli své nejtypičtější album, ostříleného fandu tudíž nemůže prakticky nic překvapit, ale hovořit o kompozičním zacyklení rovněž nelze. Spíše si kladu otázku, chtěli bychom, aby OZRIC TENTACLES rezignovali na svůj typický skladatelský rukopis a nebo v nejkrajnějším případě pověsili své řemeslo na hřebík? Myslím, že určitě nikoliv.