KHOIBA ‎– Khoiba

Vinyl LP

549,00 Kč

Khoiba ‎- Khoiba
Label: Minority Records ‎- MIN46
Format: Vinyl, LP, Album, 180g
Country: Czech Republic
Released: 22 Mar 2019
Style: Abstract, Avantgarde, Downtempo, Experimental, Leftfield


A1 Stf 3:54
A2 Log 3:00
A3 Known As Free 4:10
A4 Onion Skin 3:48
A5 Dots Dots Dots 1:24
A6 Snack 4:01
B1 In A Loft 3:49
B2 On Alert 5:27
B3 Belie Belie 1:13
B4 How The Eye 5:27
B5 Storages 4:12


Guitar, Bass, Synthesizer, Percussion, Arranged By, Producer, Recorded By, Mixed By - Filip Míšek
Percussion - Richard Mader (tracks: B1)
Recorded By - Dušan Vozáry
Synthesizer - Ema Brabcová
Vocals, Lyrics By - Ema Brabcová
Written-By - Khoiba

Informace o albu /Supraphon/
Nová deska Khoiby je hlubokým ponorem do společného světa Emy Brabcové a Filipa Míška. Může evokovat pocity dvojakosti, je obnažená i zahalená, brutální i jemná, rozrušující i zklidňující, obsahuje naději i beznaděj, je plná odstupu i spojení, zákoutí a vrstev, do kterých se dá zapadnout. "Udělali jsme takového 'neučesaného hlavonožce'," říká Khoiba.

Album balancuje "na hraně" více žánrů. Není důležité, s jakými přísadami elektronické hudby Khoiba pracuje. Podstatné pro Khoibu je odnést si pocit, i kdyby vám z něj nemělo být příjemně. Riskujete totiž, že se dotknete něčeho opravdu citlivého.

Texty popisují osamocení a oddělení: "Kde je? Vtlačená v Edově studeném heligónu, úplně sama ve svém světě. Ale ví, jak hrát." (Snack) "Zaseknutý uvnitř, nekonečně dlouho v převleku a se studenou nadějí čekám na další život." (STF)

Klíčem je otevřenost vlastním emocím. "Jdi dolů pod těch osm roztažených nohou, vzdej se svého strachu a rozžehni okolo sebe oheň," vzkazuje Ema v textu o práci na sobě. (Onion Skin) Někdy vás však tato "práce" může zavést do míst, kam jste se dostat nechtěli: "Šla jsem si posvítit dolů do suterénu, ale propadla jsem se, tak mě uklidni a nechtěj, abych to nějak reflektovala." (In A Loft)

Předem neplánované cesty mají svůj půvab, zvláště ty nepodmíněné návratem. "Pojď s námi, měl bys jít, dva tisíce kroků do mil tmavých katakomb." (Storages) Zastavte společně s Emou a Filipem čas, zkalená voda se při zklidnění vyčistí...

Nové album Khoiby vychází 22. března na jantarovém a černém vinylu, CD a digitálně. Mix a produkci měl na starosti Filip Míšek, mastering Matouš Godík a vizuál alba připravil Roman Přikryl. V dubnu Khoiba vyráží na turné a vystoupí také na několika festivalech. Křest proběhne 17. dubna v pražském klubu MeetFactory. Na většině koncertů se svým projektem Čáry života zahraje také songwriter a zpěvák Jan Boroš.

Filip Míšek a Ema Brabcová se prvně potkali ve skupině Roe-Deer, která vznikla v létě 1999. Natočili alba Everforever (2001) a Aquaparty (2003). Již během existence Roe-Deer začali vytvářet svůj vlastní projekt - Khoibu. Ten o sobě dal vědět ceněným épéčkem Dilemma (2002), na němž vynikal Filipův cit pro detail a zvukové laborování na hranách trip hopu. Svou tvorbu však Khoiba popisovala jako "atmosferický pop plný melancholie a pozitivních emocí". That Reason EP (2003) bylo remixovým/alternativním obrazem skladeb předchozího EP a přineslo i titulní skladbu, která byla přemostěním k velkému debutu Nice Traps (2004). Před druhou deskou Mellow Drama (2007) vyšlo experimentálnější épéčko It's All Recorded. Obě alba vydalo německé vydavatelství Mole Listening Pearls, jenž vypustilo vinylový singl Ohio coby poslední nahrávku Khoiby po nečekaném odchodu Emy Brabcové z kapely 5. května 2008. Následně se každý rozešel jinou cestou, Filip k sólovému projektu Dikolson (The Bear Is Sleeping Now, 2011), Ema do kapely Luno (2009-2015). V roce 2015 Ema s Filipem začali psát novou kapitolu Khoiby. Ema se dále stala součástí projektu Jan P. Muchow & The Antagonists, Filip vytváří rovněž hudbu k filmům (naposledy k polskému filmu Útěk režisérky Agnieszky Smoczyńské, 2018) a tanečním představením (Guide, Švihla).