KANYE WEST - My Beautiful Dark Twisted Fantasy

CD + DVD  


599,00 Kč

Kolekce My Beautiful... je sestavena s takovým fištrónem, že ani na moment nenudí: pořád se něco děje, přicházejí zvraty, zajímavé kontrasty, gradace, neobvyklé postupy. Kanye West je kolotočář, co nabízí fantastický lunapark. S grácií dokáže ustát obvinění, že porušuje všechna pravidla; on totiž tvoří pravidla nová. Produkuje možná nejměkčí možný hip-hop, ale svá východiska nezrazuje. Nahrává hudbu pro lid, ale nepřestává být aristokrat.

Základem desky je hip-hop, ve většině skladbách tepe klasický beat a někdo rapuje. Jenže kolem dokola je to obaleno pozlátkem snad ze všech myslitelných světů: nejčastěji se jedná o pop (viz plejáda popových ikon, která na desce hostuje, viz dále), pseudoklasiku (All of the Lights Interlude, kde zní decentní smyčce a piáno - jaký to rozdíl oproti běžným 'skitům' hip-hipových umělců, ve kterých obvykle zní kletby, smích a tříštěné sklo), taneční hudbu (předposlední track Lost in the World) nebo dočista zparchantělý metal (skladba Hell of the Life, která je naprosto úžasnou reinterpretací Sabbaťácké Iron Man). Tohle je první bod, který činí tvorbu Kanye Westa mimořádnou: deska My Beautiful Dark Twisted Fantasy obsahuje hudbu. Prapodivný výrok, ale je třeba mu rozumět - melodie, co uslyšíte, nejsou obyčejné podklady pro rap, jakýsi lepší metronom, co odtikává rytmus. Naopak, hudba hraje ve většině případů prim, je různorodá a barevná a je zábavné rozkrývat její jednotlivé vrstvy a zkoumat, z jakých důmyslných částeček se skládá.

Westův rap není nijak extra zapamatovatelný a jelikož by zpívané pasáže zvládl asi jen stěží, vydatně si pomáhá všelijakými efekty, především auto-tune. Uznávám, že tohle může být pro leckoho problém, jisté pasáže jsou prostě "teplé", což někteří alfa-samci ke své vlastní škodě nerozdýchají. Osvícenějším posluchačům to však určitě vadit nebude, protože jednak přistoupí na to, že poslouchají pop, kde prostě platí jiná pravidla hry, jednak i Mr. West evidentně pochopil, že je eso jako producent a beatmaker, ale že orální džob je třeba vylepšit, proto si na desku nazval ohromné množství hostů, což v důsledku znamená, že je přepestrá nejen hudba, ale i rapy a zpěvy.

Chlapy zastupuje již zmiňovaný boss Jay-Z, který čím je starší, tím je lepší. Pak Rick Ross, což je vousatý tlusťoch, ze kterého mají všichni zasvěcení hopeři z mně neznámého důvodu prdel, jeho party mi však připadají OK. Oba vystřihli dvě hostovačky; po jednom dostali borci z nedostižného klanu Wu-Tang, konkrétně kokainový kuchař Raekwon a de facto lídr klanu RZA (jemu ale připadl na tracku So Appalled hanebně krátký štěk, takže si jeho božského ráčkování užijeme jen v několika opakujících se deklamacích "fuckin' uidiculous", ale i to stojí za to). Z hostujících samic jmenujme Rihannu, která svým nezaměnitelným projevem rozjíždí skladbu All of the Lights, nebo vycházející hvězdičku Nicki Minaj, která předvádí naprosto devastující sloku v tracku Monster (před pár dny mimochodem vyšel její debut Pink Friday, který taky není vůbec špatný, tím spíše, že dobrých female MCs je pomálu). Docela slušná sebranka.

Skladby jsou dlouhé, aby se stihli ukázat všichni hosté a též aby patřičně vynikla instrumentální stránka - v měřítku popu je tu nebývalé množství ploch bez zpěvu, příkladem budiž táhlý song Runaway. Kolekce je sestavena s takovým fištrónem, že ani na moment nenudí: pořád se něco děje, přicházejí zvraty, zajímavé kontrasty, gradace, neobvyklé postupy. Kanye West je kolotočář, co nabízí fantastický lunapark. S grácií dokáže ustát obvinění, že porušuje všechna pravidla: on totiž tvoří pravidla nová. Produkuje možná nejměkčí možný hip-hop, ale svá východiska nezrazuje; nahrává hudbu pro lid, ale nepřestává proto být aristokrat. K čertu s trávou, placatými kšilty a zlatými řetězy - dokonce ani nelze říct, že by měl Mr. West tuto etapu za sebou. On jí totiž nikdy neprošel, vždycky to byl především nerd. A nerdům se všichni smějeme, ale ve skrytu jim závidíme, protože nikdo z nás na ně nemá.

Kanye West ‎- My Beautiful Dark Twisted Fantasy

Label: Roc-A-Fella Records ‎- 602527523736

Format: CD, Album, Deluxe Edition

               DVD, DVD-Video

Country: Europe

Released: 19 Nov 2010

Genre: Hip Hop


CD-01 Dark Fantasy

Backing Vocals - Justin Vernon, Nicki Minaj

Producer - No I.D., RZA, The*

Producer [Additional] - Jeff Bhasker, Mike Dean (2)

Vocals [Additional] - Amber Rose (3), Teyana Taylor

4:40

CD-02 Gorgeous

Backing Vocals - Tony Williams (3)

Featuring - Kid Cudi, Raekwon

Producer - Mike Dean (2), No I.D.

5:57

CD-03 Power

Handclaps - Chris Soper, Ian Allan, Uri Djemal, Wilson Christopher

Producer - S1*

Producer [Additional] - Jeff Bhasker, Mike Dean (2)

Vocals [Additional] - Dwele

Vocals [Chant] - Alvin Fields, Ken Lewis

4:52

CD-04 All Of The Lights (Interlude) 1:02

CD-05 All Of The Lights

Co-producer - Jeff Bhasker

Piano - Elton John

Vocals [Additional] - Alicia Keys, Alvin Fields, Charlie Wilson, Drake, Elly Jackson, Elton John, Fergie (2), John Legend, Ken Lewis,Kid Cudi, Rihanna, Ryan Leslie, Tony Williams (3)

4:59

CD-06 Monster

Featuring - Bon Iver, Jay-Z, Nicki Minaj, Rick Ross

Producer [Additional] - Mike Dean (2), Plain Pat

6:18

CD-07 So Appalled

Co-producer - Mike Dean (2)

Featuring - Prince Cy Hi*, Jay-Z, Pusha T, RZA, The*, Swizz Beatz

Producer - No I.D.

6:38

CD-08 Devil In A New Dress

Featuring - Rick Ross

Producer - Bink!

Producer [Additional] - Mike Dean (2)

5:52

CD-09 Runaway

Backing Vocals - Tony Williams (3)

Co-producer - Emile (2), Jeff Bhasker, Mike Dean (2)

Featuring - Pusha T

Vocals [Additional] - The-Dream

9:08

CD-10 Hell Of A Life

Co-producer - Mike Caren, Mike Dean (2), No I.D.

Vocals [Additional] - Teyana Taylor, The-Dream

5:27

CD-11 Blame Game

Featuring - John Legend

Producer - DJ Frank E*

Producer [Additional] - Mike Dean (2)

Vocals [Additional] - Chris Rock, Salma Kenas

7:49

CD-12 Lost In The World

Co-producer - Jeff Bhasker, Mike Dean (2)

Featuring - Bon Iver

Vocals [Additional] - Alicia Keys, Charlie Wilson, Elly Jackson, Kay Fox*, Tony Williams (3)

Vocals [Chant] - Alvin Fields, Ken Lewis

4:16

CD-13 Who Will Survive In America

Co-producer - Jeff Bhasker, Mike Dean (2)

Vocals [Additional] - Alicia Keys, Charlie Wilson, Elly Jackson, Justin Vernon, Kay Fox*, Tony Williams (3)

Vocals [Chant] - Alvin Fields, Ken Lewis

1:38

DVD-01 Runaway

Film Director - Kanye West

35:00


Notes

© 2010 Roc-A-Fella Records, LLC

Deluxe Edition includes Bonus DVD with the 35min short film "Runaway"

Video: www.youtube.com/watch?v=L53gjP-TtGE#t=68