Jana URIEL Kratochvílová & ILLUMINATI.CA - Y

CD

359,00 Kč

Illuminati.ca, Jana Uriel Kratochvilova – Y

Label: Interference Music  – CD 0016

Format: CD, Album

Country: Czech Republic

Released: 2023

Style: Electronic, Rock


1 Arch. United

2 Blue Venus

3 Luxia

4 Time Zone Hole

5 D Matter

6 Xes

7 Angel Code

8 D. O. A.

9 Sensory Deprivation

10 Morning Cloning


Design – Hermes Art

Producer – Jiří George Hrubeš

Written-By – Jana Uriel Kratochvílová, Jiří George Hrubeš


Ještě ve mě nevyprchalo uspokojení z pátečních jedinečných věčných sedmnáctin Uriel, a už se mě zmocnilo nadšení z Illuminati.činy novinky "Y".

Žhavě novinkové a hudebně žhnoucí cédéčko "Y" je přesně to, co u každoročně nových řadových alb Illuminati.ci očekávám. Esence hudebních motivů z předešlých alb s novou neslýchanou tvořivostí. Progresivní! Nové CD, které mělo premiéru a křest na megakoncertě v Lucerně, je ten pravý vyprošťovák z nostalogie, kterou měli možnost zažít pamětníci při poslechu zahraných vzpomínkových písní na výročním koncertě nebo při poslechu luxusního a v Lucerně též pokřtěného vzpomínkového 2LP Now & Then.

Naštěstí můžeme následovat svůj idol a jít stále dál, s pravidelným dávkováním svěžích albových novinek JK Uriel a spol. nás ani v životě nic nezastaví. Díky hojnosti vydaného hudebního materiálu s ním můžeme pracovat – naposlouchávat, sledovat vývoj některých skladeb, mít na výběr pouštět si konkrétní alba podle momentálních stavů a rozpoložení.. Novinka "Y" u mě zafungovala na první dobrou a zjišťuji, že je co objevovat a neomrzí ani na opakovaný poslech.

S angličtinou si nejsem jistý, tak si na texty písní počkám, až se tradičně objeví na stránkách kapely.

Nové desky Jany Uriel Kratochvýlový a Jiřího G.Hrubeše lze posuzovat jako nové desky Prince. Průměr novinkové album ročně a vždy hodnocení 5 hvězdiček v porovnání s ostatní aktuální tvorbou jiných umělců. Takže se laťka kritičnosti v hodnocení nových alb posouvá hodně vysoko. Novinky Prince i Illuminati.ci se hodnotí v rámci "diskografie daného umělce". Mé hodnocení alba "Y" druhý den po premiéře: zatím 4 a půl hvězdiček z pěti. Všech pět má u mě album 3R z roku 2017 a Alpha Codes z roku 2022.

Za mě čím víc cyber punku a acid metalu novinka obsahuje, tím jsem spokojenější. "Y" musím po této stránce pochválit, minimálně půlka alba mi svými vibracemi roztrsala tělo. Písně romantičtější, s popovým pohlazením (třetí Blue Venus či čtvrtá Time Zone Hole) pak roztančí do ladného vlnění. Sranda je, jak hned následující pátá D Matter, strhne svou řízností do pogování. Šestka Xes je pro mě vrchol celé desky. Je tam všechno, acid i punk. Od sedmičky už nemá cenu komentovat. Zůstávám zdrogovanej hudbou až do konce..

Pokud se chcete při prvotním poslechu nechat strhnout a trochu se stydíte, doporučuji být nejlíp sám a mít prostor na tanec. Nebýt rušen a krásně si zaběsnit ,) Ve finále zjistíme, že temnotu některých songů potřebujeme právě proto, abychom si užili prosvícení dobrem a radostí, které se objeví při následném refrénu nebo kytarovém rifu. Jak se říká, není dobra bez zla. Ale nemusí se držet zajetých slov a frází, kdo na hudební osvícení Illuminati.cou sází!

Leoš Zv. 11.11.2023