JAN SMIGMATOR, Mitch Winehouse Smigmator - GERSHWIN - Winehouse

Vinyl LP

599,00 Kč

Jan Smigmator, Mitch Winehouse

Smigmator - GERSHWIN - Winehouse

Datum vydání: 21. 9. 2018

Žánr: Swing

(P) 2018 Smigmator Jan

Katalogové číslo: 8590233021726

zpěv: Jan Smigmator

zpěv: Mitch Winehouse

hudba: George Gershwin

klavír: Vladimír Strnad

kontrabas: Jan Greifoner

bicí: Utsi Zimring

hudební těleso: Studiový orchestr

1. In The Mood Of Rhapsody In Blue - intro 01:05

2. A Foggy Day In London Town 02:43

3. I've Got A Crush On You 03:30

4. Let's Call The Whole Thing Off 03:56

5. Nice Work If You Can Get It 02:25

6. Someone To Watch Over Me 04:11

7. Our Love Is Here To Stay 02:58

8. I Got Rhythm 02:40

9. Embraceable You 04:13

10. Porgy And Bess Medley - Summertime/It Ain't Neseccarily So 05:39

11. But Not For Me 03:15

12. Oh, Lady Be Good 02:58

13. They Can't Take That Away From Me 02:45

14. The Girl I Love (The Man I Love) 04:07

15. 'S Wonderful 03:44

16. By Strauss 02:11

17. Fascinating Rhythm 02:50

18. In The Mood Of Rhapsody In Blue - outro 00:59


Informace o albu /Supraphon/

120. výročí narození jedné z největších osobností historie populární hudby, muzikálu, jazzu a swingu, hudebního skladatele George Gershwina si letos na podzim připomene celý svět. Svou osobní poctu této hudební legendě připravili v podobě společného alba i český swingový zpěvák Jan Smigmator a britský swingař a filantrop Mitch Winehouse, otec zpěvačky Amy Winehouse. Hudba George Gershwina oba zpěváky natolik spojuje, že se rozhodli album pojmenovat zcela prozaicky "Smigmator - GERSHWIN - Winehouse". Křest výjimečného mezinárodního alba proběhne v den Gershwinova narození 26. září 2018 v Praze v Malostranské besedě za účasti obou zpěváků a vzácných hostů v rolích kmotrů. Vydaní alba doprovodí další dva koncerty, také v Malostranské besedě a to 24. a 25. září 2018.

"Nahrát album Gershwinových písní je pro swingového zpěváka téměř stavovskou povinností," říká zpěvák Jan Smigmator, který se na albu podílí také jako producent a vydavatel. A proč se rozhodl vydat album právě s Mitchem Winehousem? "Během loňských koncertů Sinatrology v pražské Lucerně jsme si tak sedli, hudebně i lidsky, že jsme si řekli, že spolu prostě musíme dřív nebo později natočit desku," vysvětluje Jan Smigmator. Mitch Winehouse se připojuje: "Já tuhle muziku poslouchám a zpívám od mládí a speciálně Gershwina jsem vždycky miloval. Nepsal pouze písně, on psal dějiny populární hudby. Je nepřekonatelný. Tahle muzika je tady už spoustu let a přetrvá stejně jako Mozart, Beethoven, nebo Dvořák. Předáváme si ji z generace na generaci. Já ji poslouchal se svými rodiči, Amy se mnou a Jan, který je stejná generace jako moje dcera, ji už zase předává svému synovi Fredovi."

V osobitých, ale zároveň stylových aranžmá klavíristy Vladimíra Strnada v doprovodu mezinárodního jazzového bandu a smyčcového orchestru zazpívají oba zpěváci nejen nejslavnější Gershwinovy písně, ale také ty méně známé. Na albu nebudou chybět ani písně ze slavné Gershwinovy opery Porgy And Bess, z filmu Američan v Paříži nebo takové evergreeny jako Embraceable You, Nice Work If You Can Get It, 'S Wonderful, But Not For Me a další. "Společně s Donnou Byrne jsme nazpívali třeba duet Let's Call The Whole Thing Off, který už v roce 1957 nahráli na své společné album Ella Fitzgerald s Louisem Armstrongem. Pokud jde o duety s Mitchem Winehousem, tak za všechny zmiňme třeba píseň A Foggy Day (In London Town) vyprávějící o Mitchově rodném městě, kde prý mlha už dávno není," říká Jan Smigmator.

"Když jsme společně s Mitchem vybírali písně, které na albu zazní, požádal mě, zda by právě on mohl nazpívat slavnou baladu Someone To Watch Over Me. Před lety ji totiž natočila i jeho dcera Amy. Znala ji od dětství. Od Franka Sinatry, od Elly Fitzgerald, ale nejradši ji měla od svého táty, který ji tuhle píseň často zpíval jako malé holčičce před spaním," dodává k výběru písní Jan Smigmator. Některé písně budou dokonce českým interpretem nahrány vůbec poprvé.

K nahrávání alba přizval Jan Smigmator nejen hvězdy české jazzové scény, ale i několik vzácných zahraničních hostů. Pozvání přijali legendární americký tenorsaxofonista Scott Hamilton, slovenská trumpetová legenda Juraj Bartoš, americká jazzová zpěvačka Donna Byrne, kontrabasista Vincenc Kummer, bubeníci Josef Vejvoda, Branko Križek, Vaico Deczi a izraelská jazzová hvězda Utsi Zimrink.

Jedinečné album si žádá také jedinečný booklet, proto Jan Smigmator o výtvarné zpracování alba požádal akademického malíře Oldřicha Jelínka a grafičku a designérku Terezu Melenovou.