FLOEX – Zorya

Vinyl LP

529,00 Kč

Floex ‎- Zorya

Label: Minority Records ‎- MIN28

Format: Vinyl, LP, Album, Reissue, 180 gram black vinyl

Country: Czech Republic

Released: May 2015  /  Originally: 2011

Style: IDM, Future Jazz, Experimental


A1 Ursa Major

Vocals [Vocal Improvisations] - Ridina Ahmed

4:55

A2 Casanova

Trumpet - Oskar Török

5:56

A3 Blow Up

Cello [Violoncello] - Tomáš Jamník

3:02

A4 Precious Creature

Lyrics By - Anya Stuart

Vocals - James Rone

5:26

A5 Forget-Me-Not

Vocals [Vocal Improvisations] - Ridina Ahmed

7:00

B1 Veronika's Dream

Cello [Violoncello] - Tomáš Jamník

5:15

B2 Perlin Noise

Voice [Speech Sample] - Francis Bacon

1:17

B3 Petr Parler 5:38

B4 Nel Blu

Lyrics By - Musetta

Vocals - Marinella Mastrosimone

5:20

B5 Mecholup

Double Bass - Petr Tichý

5:19

B6 Zorya Polunochnaya 3:11


Informace o albu /Supraphon/

Floskule "netrpělivě očekávané album" je jednou z nejvíce nadužívaných. V případě Floexe se netrpělivé vyhlížení postupně proměnilo v trpělivé a posléze se už jen doufalo, že ne v marné. Jenomže, i když si někdy Tomáš Dvořák dává pořádně načas, výsledek nakonec vždycky stojí za to. Po 10 letech vychází jeho druhé studiové album "Zorya" a zdá se, že se stane neméně zásadním počinem na české scéně, jako tomu bylo v případě první desky "Pocustone".

Akustické instrumenty - klarinety, saxofony a tlustostěnné "severské piano" - stojí v kontrastu k digitální magii odehrávající se v Tomášově zvukové laboratoři. Výslednicí je jedenáct hudebních příběhů zaostřujících pohled do stylově těžko zařaditelného Floexího universa. Vystopovat se dá inspirace "klasickým minimalismem", stejně jako soundtrackový opar alba, přesto Zorya není ambientní deskou - pečlivě opracovávané beaty charakteristické svou netradiční tektonikou, jsou zde důležitým elementem. Co víc, jedná se bezesporu o nejenergetičtější a nejextatičtější počin ve Floexí diskografii. Ovšem Tomáš práci s energií velice pečlivě dávkuje a nechává ji naplno projevit jen ve vrcholných okamžicích alba.

Co by byla deska bez hostů, kteří se sešli napříč geografickým hranicím a s kterými se povětšinou autor propojil skrze svou soundtrackovou tvorbu. Stěží by byl Casanova bez trumpety Oskar Töröka, Precious Creature bez vokálu Jamese Ronea z Minneapolis, Veronika's Dream bez violoncella Berlínského filharmonika Tomáše Jamníka či Nel Blu bez empatického zpěvu Marinelly Mastrosimone z italského projektu Musetta.

Oproti předchozím titulům "Zorya", jejíž název je inspirován slovanskou bohyní noci "Zoryou Polunochnayou", zkoumá hlubší a podvědomější vrstvy emocí v hudbě. Stejně jako měsíc září vypůjčeným světlem Slunce, tak i album Zorya nepřímo ale silně odráží to, co se v Tomášovi za posledních deset let nastřádalo. Skladby jsou charakteristické svou proměnlivostí, dobrodružností a organičností. Znějí tak současně a zároveň evokují jiný čas a prostor. Musica nocturna dnešních dní a hlavně nocí!

Album Zorya získalo v roce 2011 dvojí ocenění v rámci žánrových cen Anděl, a to jak v elektronické, tak i alternativní sekci cen. Taktéž se dostalo do užšího výběru v alternativních hudebních cenách Apollo a Vinyla.

Nové album po 10 letech!