DAMIANO MERCURI - European Music And Ballads From Renaissance And Baroque Era

CD

269,00 Kč

Damiano Mercuri ‎- European Music And Ballads From Renaissance And Baroque Era

Label:The Eastern Front ‎- Front 034 / Folk 001

Format:CD, Limited Edition

Country:Israel

Released:2009

Genre:Classical, Folk, World, & Country

Style:Early, Renaissance, Baroque, Medieval


1 Sir John Smith His Almaine

2 Mistris WinterJumpe

3 Almain

4 Greensleeves

5 Galliard

6 Ricercare II

7 Little Suite: Preludio - Sarabanda - Giga

8 Canzone (Vaghe Certezze E Biondetrecce D'oro...)

9 Balletto

10 Balletto

11 Gagliarda

12 Canzone (Se Io M'accorgo Ben Mio Dun Altro Amante..)

13 Saltarello

14 Fantasia Q Contrahaze La Harpa E La Manera De Luduuico

15 Espanoleta

16 Canciondel Emperador

17-27 Suite Espanola


Edition of 500 copies. Special 3 panels folded cardboard packing. Released on CD format.


Jméno Damiana Mercuriho může být mnoha čtenářům a posluchačům známé, neboť se jedná o vůdčí postavu italského neofolk/martial projektu Rose Rovine e Amanti. "European Music and Ballads..." je ovšem jeho prvním sólovým počinem, který v roce 2007 vyšel u avantgardního labelu The Eastern Front (což je izraelský label, který ovšem vydává i řadu evropských interpretů).

Přibližně 45 minut dlouhá deska obsahuje celkem 27 kytarových akustických skladeb, které jsou průřezem evropské dvorské a kurtoazní hudební tvorby v období od pozdní renesance do raného baroka. Samo pojetí je zajímavé, album je totiž striktně rozděleno do tří navazujících sekcí - anglické, italské a španělské tvorby a v konečném výsledku tak částečně působí jako reprezentant evropské hudby daného období. Částečně, pochopitelně, Anglie, Španělsko a Itálie sice představují tři hlavní evropské kulturní okruhy oné doby, ale chybí Francie. Damianův počin je více než podařený a v klidu se může zařadit do plejády muzikálních děl a reinterpretací historických žánrů vydávaných například společností Naxos Music Library.

Anglická tvorba je zde kupříkladu zastoupena skladbami "Sir John Smith His Almaine", nebo "Mistris Winter Jumpe" dobového skladatele a vynikajícího hráče na loutnu Johna Dowlanda. Nachází se tam tako skladba "Greensleeves", která nebyla, jak se obecně soudí, složena anglickým králem Jindřichem VIII., nýbrž je dílem anonymního hudebníka a až pozdější doby.

Italští mistři loutny jsou zastoupeni jmény Ludovico Roncalli, Vincenzo Capirola Vincenzo Galilei, který byl otcem Galilea, Španělé potom Alonsem De Mudaccou, Luisem De Narváezem, či Gasparem Sanz, jehož úchvatná "Suite Espaňola" uzavírá desku.

Je potřeba říci, že všechny skladby jsou čistě instrumentální a prosty jakýchkoli vokálů. Má to své kouzlo, většinu z nich totiž Damiano Mercuri nahrál v prostředí italských kostelů, bazilik a kaplí a i tento sluchem těžko rozeznatelný fakt, pokud je tedy znám, dotváří desce výjimečnou atmosféru. Damiano je skvělý kytarista a nejedno ucho tak pohladí líbeznost tónů jeho kytary a stejně tak bezchybná akustika. Skvělá věc k relaxaci, ale také k uvolnění a hloubání.