B4 - Didaktik Nation Legendary Rock

2 CD

2 × CD, Album

Country: Czech Republic

Released: 17 Jun 2011

Style: Krautrock, Lo-Fi, Post Rock, Experimental

349,00 Kč

B4 - Didaktik Nation Legendary Rock

Značka: Polí5

Kód: EPP 034-2

2 CD.

Skupina B4 vznikla nedopatřením v roce 1998 na festivalu v Turnově, když bylo třeba nahradit chybějící kapelu. Od té doby působí v proměnlivém obsazení se stálým jádrem tvořeným klávesistou Davidem Freudlem, kytaristou Tomášem Procházkou a bubeníkem Leošem Kropáčkem. Od začátku se zabývá improvizovanou hudbou postavenou na psychedelii a fragmentech noise , jazzu a rocku se zvláštním zřetelem na specifický zvuk bývalého východního bloku. B4 je patrně jediná česká hudební skupina provozující aktivně krautrock. Studiové nahrávky a živá vystoupení skupiny se značně liší, podobně jako v případech Can nebo Nurse with Wound jsou jednolitým proudem divoké improvizace. Stejně jako u britských The Bays se dá v jejich případě říci, že: "performance is the product." Skupina se již před lety rozhodla používat výhradně historické analogové nástroje, jejich nástrojový park tedy tvoří varhany Vermona, analogové klávesy Korg a Siel, pásková echa a repliky italských kvákadel ze šedesátých let.

Jako svou inspiraci uvádí B4 české tvůrce Petra a Pavla Ormovy, Steve Reiche, projekt Medeski, Martin and Wood, Einstuerzende Neubauten a zejména pak dvě skladby projektu Money Mark "Information contraband" a "Push the button".

B4 nahráli a vydali ve vlastním studiu vlastním nákladem několik CDr, z nichž první je také k dispozici jako free download. V roce 2010 vydali u Polí5t první ofciální nahrávku Ringo Paul George John. Spolupráce s labelem pokračuje vydáním dvojalba Didaktik Nation Legendary Rock.

Album vzniklo během pětidenního nahrávání na chalupě v Horním Prysku, kterému tentokrát nepředcházela žádná příprava.

První CD obsahuje devět písní pohybujících se mezi krautrockem, retrofuturistickým loungem a obstarožní filmovou hudbou. Bohaté vrstvy noise, které album obsahuje jsou tvořeny převážně nestandartním propojováním použitých strojů a přístrojů, gramofonem a kazetovým magnetofonem. Převážná část CD je instrumentální, ostatní jsou skladby zpívané česky, anglicky, maďarsky a francouzsky.

Druhé CD obsahuje remixy nebo spíše alternativní verze všech skladeb, přepracované ovšem do podoby zcela svébytných písní. I celkový zvuk je odlišný, druhý disk přináší zvuk freak-country, hybrid psychedelického blues a noise a garážový stoner rock. Inspirací pro první disk byli především Zdeněk Liška a Ennio Morriconne, u druhého disku pak zejména Captain Beefheart , delta blues a africká hudba. Nechybí ani zvuková pocta skupině Švehlík. I samotný název druhého disku - Antitank Kiddo Legendary Cork je anagramem názvu prvního CD.

Didaktik Nation Legendary Rock je labyrintem zvuků určeným zvědavým a zvídavým posluchačům se smyslem pro extrémní zvuková dobrodružství.

Album nahráli členové skupiny B4 - David Freudl, Tomáš Procházka a Leoš Kropáček.

Hostují vokalisté Markéta Brýlová (SM Lomoz) a Pasi Mäkelä (Läski), dále se v roli hostů objeví například Jára Tarnovski (Gurun Gurun) a Ondřej Ježek (OTK), který také celé album zmasteroval.


CD1 Didaktik Nation Legendary Rock

1. Vìdecká I

2. Gruzovik

3. Grüß aus Löbau

4. Alkohol

5. Krautrock 2010

6. Zimní

7. Didaktik nation

8. Chanson de la vengeance

9. Vìdecká II


CD2 Antitank Kiddo Legendary Cork

1. Welcome to our HDD (Vìdecká I remix)

2. The space (Gruzovik remix)

3. Boof waff schinken (Alkohol remix)

4. Cesta je dlouhá (Krautrock 2010 remix)

5. Winter time (Zimní remix)

6. We still have teeth (Grüß aus Löbau remix)

7. Kosto laulu (Chanson de la vengeance remix)

8. Music for trees (Vìdecká II remix)

9. Good old times (Didaktik nation remix)


formát vydání: klasické lisované CD, standardní plexisklová double krabička, čtyřstránkový barevný booklet

zdroj: www.poli5.cz